Lábaink kis területen viselik egész testünk súlyát és tartják egyensúlyban azt, még egyenetlen talajon is. Mozgatásukat összetett mozgatórendszer teszi lehetővé, mely egység a szezámcsontok nélkül 26 csontból, szalagokból és izmokból tevődik össze. A láb boltozatát, jellegzetes formáját a csontok alakja, azok elhelyezkedése és egymáshoz való illeszkedése adja, míg mozgékonyságát és terhelhetőségét az izmok, szalagok biztosítják.
Ortopédiai lábdeformitás a normál működéstől való eltérés során alakulhat ki, melynek esetleges okai a láb sérülése, túlterhelése és/vagy fejlődési rendellenessége. A mindennapokban a lábdeformitás fájdalmat okozó panaszokat idézhet elő, mely sajnos teljesen nem megelőzhető, viszont súlyosbodása késleltethető.
Leghatékonyabb megelőzés a lábra szabott egyedi cipő, mely kényelmes viseletet nyújt. Ezenfelül a rendszeres lábápolás – lábfürdő, pedikűr, talpmasszázs – is segíthet a lábfájdalom enyhítésében. Azonban tartós fájdalom és/vagy gyulladás esetén minél hamarabb érdemes ortopéd orvoshoz fordulni.
Lábaink kis területen viselik egész testünk súlyát és tartják egyensúlyban azt, még egyenetlen talajon is. Mozgatásukat összetett mozgatórendszer teszi lehetővé, mely egység a szezámcsontok nélkül 26 csontból, szalagokból és izmokból tevődik össze.
A láb boltozatát, jellegzetes formáját a csontok alakja, azok elhelyezkedése és egymáshoz való illeszkedése adja, míg mozgékonyságát és egyben terhelhetőségét az izmok, szalagok biztosítják.
Ortopédiai lábdeformitás a normál működéstől való eltérés során alakulhat ki, melynek esetleges okai a láb sérülése, túlterhelése és/vagy fejlődési rendellenessége. A lábak deformitása fájdalmat okozó panaszokat idézhet elő mindennapjainkban, mely sajnos teljesen nem megelőzhető, viszont súlyosbodása késleltethető.
Leghatékonyabb megelőzés a lábra szabott egyedi cipő, mely kényelmes viseletet nyújt. Ezenfelül a rendszeres lábápolás – lábfürdő, pedikűr, talpmasszázs – is segíthet a lábfájdalom enyhítésében. Azonban tartós fájdalom és/vagy gyulladás esetén minél hamarabb érdemes ortopéd orvoshoz fordulni.
👣 Láb betegségei és elváltozásai
a leggyakoribbak
Bütyök
A nagylábujj kellemetlen deformitása. Kitüremkedés, akár csontkinövés, a bőrön gyulladás és irritáció is kialakulhat, mely elváltozások nem kis fájdalmat okozhatnak.
Ismertetőjelei: az első lábujj kifelé dől, belső oldalán duzzanat, gyulladás, bőrpír jelenhet meg. Kisebesedés is előfordulhat.
Kialakulásának lehetséges okai: örökletességre való hajlam, gyenge lábizomzat, álló munkavégzés, kényelmetlen és nem megfelelő cipő (szűk lábfejű, hegyes orrú, magas sarkú) hordása. Harántboltozat süllyedése által keletkezett elváltozások.
Megelőzése és kezelése: megfelelő talpbetét és cipőválasztás, szükség esetén egyedi gyógycipő. Izomerősítő és -lazító gyógytorna a lábujjak, talp ízületeinek helyreállítására. A kialakult bütyök teljesen nem gyógyítható, viszont a mindennapi fájdalom megszüntethető.
Kalapácsujj
Általában a 2. és 3. lábujjon alakul ki, mely V alakúvá válik. Kalapácsujj-állás jön létre, mivel az alapperc kiemelkedik a középperc pedig lesüllyed. Az elváltozást a hajlító-feszítő izmok egyensúlyának megbomlása váltja ki.
Tünetei: bőrkeményedés lábujj legmagasabb pontján, fájdalom és irritáció cipő viselés során. Az érintett ízületnél merevség.
Kialakulásának lehetséges okai: nem megfelelő méretű vagy szűk lábfejű, illetve magas sarkú cipő viselése. Hosszú ideig az ujjak hajlított helyzetben tartása, lábboltozat csökkenése.
Megelőzése és kezelése: rendszeres lábfejtorna, nyújtás és erősítés, harántboltozat-emelő és kényelmes cipő viselete, mely nem nyomja össze a lábujjakat.
Lúdtalp
Másnéven lapos láb, a lábfájdalmak 90%-ért felelős egyik legelterjedtebb lábbetegség. Az elváltozás a hosszanti boltozat süllyedésével vagy annak eltűnésével alakul ki.
Amit okozhat: csökkenő állóképesség, fáradékonyság tartós állás esetén, tartási rendellenességek.
Kialakulásának lehetséges okai: túlsúly, mely terhet ró az izmokra. Örökletes tényező párosítva laza szalagokkal és ízületekkel, nem megfelelő izomműködéssel, gyenge izmokkal. Előnytelen talpkiképzésű cipő viselete. Rendszeres mezítláb járás sima talajon.
Megelőzése és kezelése: rendszeres láb- és lábfejtorna, túlsúly csökkentése, izomlazítás, egyedileg készített lúdtalpbetét és megfelelő támaszt nyújtó cipő viselete.
Sarkantyú
A csonthártya és a kötőszövet találkozásánál, a sarokcsont talpi felszínén vagy hátsó részén alakul ki. A csonthártya begyullad és csontkinövés keletkezik.
Tünetek: a talpon kisebb dudor megjelenése, ami nyomásra fájdalmas érzetet nyújt. A sarok hátsó részén gyulladás, kipirosodás alakulhat ki, mely fájdalmat okozhat.
Kialakulásának lehetséges okai: gyenge lábizmok akár állómunka által, rossz terhelés, nagyon lapos cipő hordása, lábboltozat süllyedése.
Megelőzése és kezelése: lábfejtorna, a láb pihentetése és a gyulladáscsökkentése. Nem teljesen lapos, a lábnak megfelelő cipő és talpbetét viselete.
Talpi bőnye, fascia gyulladás
A talpi szalag megfeszül, ami a sarokcsonton a tapadási pontjánál gyulladást hoz létre. Saroktáji fájdalmat okoz, viszont lábdeformitással nem jár. Hosszú idő után sarkantyú alakulhat ki.
Amit okozhat: égő és pillanatnyi nyilalló érzet, fájdalom.
Kialakulásának lehetséges okai: túlsúlyból eredő igénybevétel, sport, lábboltozat süllyedése, lúdtalp, állómunka, feszes vádlik, lapos sarok nélküli cipő hordása.
Megelőzése és kezelése: lábfejtorna, túlsúly csökkentése, izomlazítás, hűtés és gyulladáscsökkentés, egyedileg készített talpbetét és megfelelő nem lapos cipő viselete.
Látható, hogy a felsorolt lábbetegségek kialakulásának főbb okai a lábboltozat elváltozása és a helytelen cipő viselete. ÓVJA LÁBÁT és hordjon egyedi cipőt, mi segítünk az Önnek megfelelő cipő elkészítésében!
FONTOS! Az oldalon feltüntetett megelőzési és kezelési javaslatok az orvost nem helyettesítik! Lábdeformitás, tartós lábfájdalom és lábbetegség esetén mindeféleképpen forduljon ortopéd orvoshoz!