A diabétesz (cukorbetegség) nemcsak a vércukorszintet érinti, hanem hosszú távon számos szövődménnyel járhat, akár a láb egészségére is komoly hatással lehet. A láb vonatkozásában az egyik legjelentősebb kockázata a diabéteszes láb szindróma. Ennek megelőzésében és kezelésében kulcsszerepe lehet a diabéteszes láb számára kifejlesztett ortopéd gyógycipőnek.
Miért is olyan fontos a diabéteszes cipő (diabetikus cipő), ha valaki cukorbeteg és miben különbözik a hagyományos cipőktől?
👣Miért veszélyeztetettek a cukorbetegek lábai, a diabéteszes lábak?
A hosszú távú magas vércukorszint károsíthatja az idegeket (neuropátia) és az ereket, keringési problémákat okozhat (érelmeszesedés), amelyek következtében:
• Neuropátia: csökken a fájdalomérzet, így a sérülések és nyomás miatti kidörzsölődések észrevétlenek maradhatnak.
• Érelmeszesedés: rosszabb lesz a vérkeringés, ezáltal a sebek lassabban gyógyulnak. Könnyebben kialakulhatnak fekélyek, ami súlyos fertőzésekhez vagy akár amputációhoz vezethetnek.
👣Mit tud egy diabéteszes cipő, amit egy hagyományos nem?
A diabetikus cipők (ortopéd gyógycipők) egyedi kialakításúak, hogy maximális védelmet és kényelmet nyújtsanak a diabéteszes (cukorbeteg) láb számára.
✔ Nyomásmentesítő design, megnövekedett sérülésvédelem
• Nyomáscsökkentő talp – Egyenletesen oszlatja el a terhelést, megakadályozza a túlzott nyomást a láb érzékeny pontjain csökkentve a sebek és fekélyek kialakulásának lehetőségét.
• Rugalmas kialakítás – Puha, varrásmentes belső. Irritációmentes viselet, elkerüli a kidörzsölődést és horzsolást.
✔ Stabilitás és megfelelő tartás
• Csúszásmentes talp és merevített sarok – Elősegíti a biztonságos járást, csökkenti az elferdülést és az esések kockázatát.
• Speciális, személyre szabott talpbetét – Tehermentesíti a nyomásnak kitett pontokat, segíti a lábfejet természetes helyzetben tartani.
✔ Fertőzés megelőzés
• Lélegző anyag – Csökkenti a gombás fertőzések kialakulását.
• Megfelelő szélesség és mélység – Az érzékeny, diabéteszes lábak védelmére. Nem szorítja össze a lábujjakat, így elkerülhető a hólyagok és sebek kialakulása.
👣Milyen tüneteknél érdemes a diabéteszes cipő hordása?
Minden diabéteszes (cukorbeteg) láb számára ajánlott a diabéteszes cipő viselése, viszont az alábbi esetekben különösen fontos:
• Ha már diagnosztizáltak neuropátiát (csökkent érzékelés a lábban) vagy érelmeszesedést (rossz vérkeringés – hideg, kékes árnyalatú láb).
• Ha korábban már volt lábfekélye vagy sebgyógyulási problémája.
• Ha a lábán eltérő nyomáseloszlást észleltek (pl. a talpán vastagabb a bőr – túlzott bőrkeményedés, duzzanat).
👣Hogyan válasszunk megfelelő diabéteszes cipőt, ortopéd gyógycipőt?
• Orvosi szakvizsgálat – Egyeztessen ortopédiai szakorvossal, ortopédussal lába állapotáról, hogy az Ön lábára megfelelő, egyedi diabétesz cipő kerüljön. Az egyedileg gyártott ortopéd gyógycipő biztosítja a legjobb kényelmet és védelmet.
• Minőség – Kerülje a műanyag, merev, kemény varrású cipőket, mert ezek kidörzsölhetik és tovább károsíthatják a lábat.
A legjobb választás az egyedi, lábra készített diabétesz cipő. Így az nem lesz túl szoros vagy túl laza, talpa sem lesz túl vékony. Megfelelően illeszkedik lábára.
• Rendszeres felülvizsgálat – Érdemes évente egyszer ellenőrizni lába aktuális állapotát és a cipő helyességét.
👣Mire figyeljünk a diabétesz cipő használata során?
• Otthoni lábvizsgálat – Az érzékelés csökkenése miatt, naponta nézzük át lábunkat, nincs-e rajta sérülés.
• Tiszta és száraz zokni – A fertőzések elkerülése érdekében, ha szükséges akár naponta többször is cseréljük le zokninkat.
• Ne járjunk mezítláb – Otthon sem! Egy apró sérülés is komoly gondot okozhat.
Ne feledje! A diabéteszes láb szindróma súlyos következményekkel járhat, viszont a megfelelő ortopéd gyógycipő hordásával a kockázat jelentősen csökkenthető. A diabéteszes gyógycipő nemcsak egy kényelmes viselet, hanem megóvhatja a lábat a sebesedéstől, segíthet a mindennapi járásban, és hosszú távon hozzájárulhat az életminőség javításához is.
A megelőzés, a legjobb gyógyítás! Ha fontosnak tartja lába védelmét, az ortopédiai vizsgálatot követően érdemes szakértőre bízni a lábra illeszkedő diabétesz (diabetikus) cipő elkészítését.
💡 Tipp: A megfelelő cipő mellett a napi lábápolást se felejtse el! Naponta vizsgálja át és hidratálja lábát, kerülje a mezítláb járást.
#Diabétesz #Diabéteszescipő #Lábápolás #Egészségesjárás #OrtopédGyógycipő #diabetes # ortopédcipő #gyógycipő