A lábápolás nem csupán esztétikai kérdés, hanem az egészségé és jó közérzeté is. Lábaink mozgatórendszerünk alappillérei, mégis hajlamosak vagyunk megfeledkezni ápolásukról, pedig napi szinten hatalmas terhelést viselnek. Nap mint nap ők visznek minket előre. Több órát töltünk állva, gyalogolva vagy futva. A lábápolás hozzájárulhat lábaink egészségéhez, érdemes rendszeresen időt szentelni rá.
🦶Lássuk, miben segíthet is a lábápolás
1. Lábaink napi szintű terhelése miatt kialakuló kellemetlen lábpanaszok megelőzésében, mint:
• Repedezett sarok: a bőr nedvességtartalmának hiánya, bőrszárazság okozhatja, ami nem csak esztétikailag zavaró, de fájdalmas is lehet.
• Bőrkeményedések, tyúkszemek, vízhólyagok és horzsolások: hosszantartó nyomás és súrlódás miatt alakulnak ki, okozhatnak fájdalmat és gátolhatják a normális, egészséges járást.
• Gombás fertőzések és kellemetlen lábszag: meleg, nedves környezetben (pl.: nem lélegző cipőben, műszálas zokniban) a gombák könnyen elszaporodhatnak, amik viszkető és hámló bőrt, kellemetlen szagot okozhatnak.
• Hosszú vagy benőtt körmök: a rendszertelen, nem megfelelő körömvágás vagy szűk cipő viselete miatt a köröm széle benőhet a bőrbe. Ez gyulladáshoz és erős fájdalomhoz vezethet.
• Fáradt és ödémás lábak: hosszantartó állás vagy ülés, a láb nem mozgatása, illetve nem megfelelő cipő miatt a lábak megduzzadhatnak és elnehezülhetnek.
A fentiekben felsorolt lábproblémák a fájdalmon túl, hosszútávon akár komolyabb egészségügyi következményekkel is járhatnak.
2. Javíthatja a testtartást és a járást
A lábak szerkezete, egészsége közvetlenül befolyásolja testtartásunkat. Amennyiben a talpunk nem megfelelően támogatott (pl.: lúdtalp), akkor a térdünk, a csípőnk, sőt még a gerincünk is megérezheti. A rendszeres pedikűr, a kényelmes cipőválasztás és gyakori nyújtás segíthet megelőzni az ízületi és izomproblémák kialakulását vagy enyhíteni azokat.
3. Növeli a jó közérzetet, csökkenti a stresszt
Fájdalmak nélküli, egészséges lábakkal könnyebb az élet is. Egy ápolt láb mindig szép látvány, ráadásul önbizalmat és jó közérzetet ad. Senki sem szereti, ha büdös a lába, repedezett a sarka vagy gombás a lábujja. Egy friss pedikűr vagy egy otthoni kényeztető lábápolás a lelket is simogatja. Mi több, igazi relaxációs élményt nyújthat, és segíthet a mindennapi stressz levezetésében.
4. Serkentheti a vérkeringést
A lábak távol helyezkednek el a szívtől, mégis a keringési problémák gyakran itt jelentkeznek először (pl. hidegláb, zsibbadás, dagadás). A lábmasszázs, esti lábfürdő és rendszeres testmozgás serkenthetik a vérkeringést, ami hozzájárul a lábaink és testünk egészségéhez.
🦶A rendszeres és megfelelő lábápolás több, mint gondolnánk!
• Segíthet időben felismerni és kezelni a kezdődő lábproblémákat, ezzel megelőzve azok súlyosabbá válását.
• A lábpanaszok kezelésével enyhülhet a fájdalom, és visszatér a lábak komfortérzete. Kényelmesebben mozoghatunk, és jobban is érezzük magunkat a bőrünkben.
• Lábaink állapota összefügghet egyéb egészségügyi problémákkal, például cukorbetegséggel vagy keringési zavarokkal. A rendszeres lábápolás segíthet ezek megelőzésében vagy korai felismerésében és kezelésében.
🦶Mit tehetünk lábaink egészségéért, hogyan ápoljuk azokat?
A jó hír az, hogy nincs szükség különleges képességekre, csupán odafigyelésre és néhány egyszerű lépésre:
• Rendszeres tisztítás és hidratálás: mindennap alaposan mossuk meg lábainkat, törüljük teljesen szárazra (ne dörzsöljük), majd kenjük be lábápoló krémmel.
• Lábfürdő és lábradír: esténként kényeztessük lábainkat egy relaxáló lábfürdővel, a bőrkeményedések eltávolítására pedig használjunk bőrradírt.
• Lábgyakorlatok: rendszeres lábgyakorlatokkal (pl.: lábujjhegyre állás, sarokra állás), akár ülőmunka közben is erősíthetjük a lábfejünk izmait, javíthatjuk a vérkeringésünket.
• Pedikűr, körömvágás: a megfelelő formában (egyenes, nem túl rövid) vágott köröm megelőzi a benőtt körmök kialakulását.
• Gombás fertőzek elkerülése: érzékeny láb esetén, amennyiben sokat járunk közösségi helyekre pl.: uszoda, megelőzésképpen érdemes lábgomba elleni spray-t használni és papucsot viselni.
• Megfelelő cipő választása: viseljünk kényelmes, jól szellőző (bőr)cipőket, amelyek megfelelő támasztást nyújtanak lábainknak, mint például a magasszárú cipők. Ezek bokáinkat is védik. Hosszú távon viszont kerüljük a műanyag, túl szűk cipők hordását.
• Szakember: komolyabb lábprobléma esetén (pl.: tyúkszem, bütyök, gombás fertőzés, lúdtalp), a problémától függően kérjük a megfelelő szakember pedikűrös, bőrgyógyász vagy ortopéd orvos segítségét.
Szenteljünk időt és energiát lábainkra, váljon a lábápolás napi rutinná! Csupán néhány perc figyelem az egészségért és járása könnyeddé válhat.